Čipy do hlavy

Čipy do hlavy

S velmi ambiciózním plánem, jak posunout svět elektroniky směrem kupředu, přišel americký vizionář a vynálezce Elon Musk. Chce lidem dát čip do hlavy, aby mohli jednotlivé přístroje ovládat pomocí myšlenek. Kvůli tomu založil novou společnost Neuralink.

Ovládat počítač myšlenkami se snažili vědci v minulosti již mnohokrát. Zpravidla vyráběli nejrůznější helmy, které byly schopné zachytit mozkové impulsy a přenést je v reálné činy na obrazovku.

Tímto způsobem bylo možné například pozastavit přehrávání, posunout kurzor myši nebo upravit hlasitost.

Příliš spolehlivé ale tyto technologie doposud nebyly. A právě proto se nikdy nedočkaly masivnějšího rozšíření mezi běžné uživatele.

Elektronika bude reagovat na naše myšlenky
Právě to chce ale Musk nyní změnit. Problém je podle něj především v tom, že zmiňované helmy nedokázaly snímat mozkovou aktivitu dostatečně přesně. Řešením tak má být speciální mozkový implantát, který se prostřednictvím laseru vloží pod lidskou lebku.

Speciální implantát, který je zatím známý pouze pod kódovým označením N1, pak dovede snímat vysílané neurony a proměnit je v počítačový algoritmus. V praxi díky tomu bude elektronika schopna reagovat na naše myšlenky.

Ve chvíli, kdy budete chtít zapnout mobil, bude na to stačit jen pomyslet. A to samé platí také v případě spouštění jednotlivých aplikací na počítači či jakýchkoli dalších činností.

Americký vizionář vidí uplatnění nejprve v oblasti lidí s fyzickým omezením, především tedy u ochrnutých pacientů. Teprve poté by se mohla celá technologie rozšířit i mezi běžné uživatele.

Na lidech se ještě netestovalo
Musk však zatím nepředestřel žádný časový plán, kdy by se mozkový implantát N1 mohl objevit na pultech obchodů. Sám naopak přiznal, že na lidech ještě jeho nová technologie testována nebyla.

V současnosti totiž teprve pracuje na zařízení, které by bylo schopné pomocí laseru implantát do mozku automaticky zavádět. Právě díky tomu pak nebudou potřeba složité chirurgické zákroky v nemocnici a vrtání do lebky.

Přestože je celá technologie zatím ještě v plenkách, jasně ukazuje, jaká budoucnost elektroniku čeká. Pomocí tohoto systému od společnosti Neuralink by totiž měly jít ovládat chytré telefony, tablety, počítače a v podstatě jakákoliv další elektronika – tedy klidně i elektromobily od Tesly.

Zdroj: www.novinky.cz

 

Komentář redakce:

Co kdybychom obsah věty „Chce lidem dát čip do hlavy, aby mohli jednotlivé přístroje ovládat pomocí myšlenek“ obrátili? Míněno ne ve prospěch oněch lidí. Umíme dohlédnout šíři následků možného (možné je vždy) zneužití této slibné „pomůcky“? V době, kdy svět denně čelí hrozbě teroristických a jiných útoků, by taková jednoduše ovladatelná maličkost mohla být někomu jistě velmi poptávanou komoditou… Ach, člověče, kéž vidíš dál než na dálkový ovladač ve své hlavě. A kéž než darů Danajských, oceníš ve svém životě dar svobodného vyjadřování a zodpovědného (možná i někdy nelehkého) konání.

Staňte se partnery magazínu Kulatý svět, přidejte se k autorům. Kontaktujte naši redakci.

redakce
Články uveřejňované v magazínu Kulatý svět pocházejí ze dvou zdrojů: Články vlastní, redakční, autorské, které píší redaktoři nebo naši partneři pro magazín Kulatý svět. Texty jsou duševním vlastnictvím každého autora, proto je volně publikují kdekoliv dle jejich uvážení. Tyto články jsou označeny tagem Originální článek. Tvůrci článků mohou mít uvedenou svoji charakteristiku v odkazu Autoři. Články převzaté z webových stránek, sociálních sítí apod. Vždy uvádíme autora a zdroj textu.
avatar
  Odebírat  
Upozornit na