Život ti není ničím zavázán

Život ti není ničím zavázán

Anthonyho Paula Moo-Youngа znají milióny lidí na celém světě pod jménem Mooji. Byl žákem Sri Harilala Poonji, mistra advaity (učení, které říká, že všechno kolem nás i v nás je jediným Vědomím). Mooji hovoří o obyčejných věcech a mluví o nich tak, že to v lidech budí dojem, že jeho myšlenky jsou jim zcela vlastní a přirozené. Uváděných deset citátů vás přiměje k zamyšlení nad svým životem, cíli a duší.

  1. Budeš-li naslouchat svému srdci, půjdeš správným směrem, aniž by ses vůbec zamýšlel nad tím, je-li správný, nebo ne.
  2. Život ti není ničím zavázán, ničím povinen. Pokud to pochopíš, budeš mu vděčen za vše. Čím sis zasloužil třicet let plných čerstvého vzduchu bohatého na kyslík? Čím sis zasloužil své srdce, které bije, i když spíš? Cos udělal, aby sis cokoli zasloužil? Kdo vůbec jsi? Když se nad všemi těmi věcmi hluboce zamyslíš, přestaneš se trápit a začneš si života vážit ve všech jeho projevech.
  3. Každá myšlenka je silná pouze natolik, nakolik silná je pozornost, kterou jí věnuješ. Ať se děje cokoli, je to prostě jenom to, čemu věnuješ pozornost.
  4. Vztah není něco, co bychom měli uchovat za každou cenu, vztah si musíme vychutnávat. Příliš velká snaha plodí napětí. Jste-li prázdní, jste-li zbaveni potřeby vztahů, nepotřebujete ničí chválu, nepotřebujete dokonce ani ničí lásku. Jestliže se dokážete osvobodit od usilování o vztahy, budou všichni toužit být vám po boku.
  5. Nikdo nechce, abys byl svobodný, dokonce ani ti, kdo tě milují. Protože když se člověk osvobodí, je nepředvídatelný.
  6. Velké osobnosti neexistují. Alexandr Makedonský je pouhý mýtus. Kde je dnes jeho velikost? Nepotkal jsem nikoho, kdo by vzpomínku na Alexandra Makedonského nosil v srdci. Zato však žil kdysi na oslíku cestující člověk, na kterého se nedá zapomenout ani po tisíciletích. Je třeba si ujasnit, čím se ti dva liší.
  7. Pokud tě nějaká myšlenka nezaujme, nemá nad tebou žádnou moc. Ani zbavovat se jí nemusíš. Prostě neexistuje.
  8. Svět není takový, jak si ho představuješ. Přesto však se ti jeví právě takový, za jaký ho pokládáš. Taková je síla víry.
  9. Najdi klid, k jehož udržení nepotřebuješ žádné cvičení. Klid získaný díky nějakému cvičení se zhroutí hned při první životní zátěži.
  10. Neměj o sebe strach. Vesmíru jsi příliš drahý na to, aby tě jen tak nechal padnout.

Zdroj: www.pronaladu.cz

Staňte se partnery magazínu Kulatý svět, přidejte se k autorům. Kontaktujte naši redakci.

Články uveřejňované v magazínu Kulatý svět pocházejí ze dvou zdrojů: Články vlastní, redakční, autorské, které píší redaktoři nebo naši partneři pro magazín Kulatý svět. Texty jsou duševním vlastnictvím každého autora, proto je volně publikují kdekoliv dle jejich uvážení. Tyto články jsou označeny tagem Originální článek. Tvůrci článků mohou mít uvedenou svoji charakteristiku v odkazu Autoři. Články převzaté z webových stránek, sociálních sítí apod. Vždy uvádíme autora a zdroj textu.

Buďte první, kdo přidá komentář

Napište komentář