Léčba chřipky je snadná

Léčba chřipky klasickým způsobem

Onemocníte-li chřipkou a nepatříte-li mezi rizikové pacienty, nezbude vám nic jiného, než léčit její příznaky. Chřipka je virové onemocnění, takže pokud nedojde ke komplikaci a následné bakteriální infekci, je užívání antibiotik zbytečné. Léčba chřipky je snadná.

Horečka
Základem léčby je snížení teploty a bolesti, proto se doporučují přípravky s paracetamolem a kyselinou acetylsalicylovou, jsou většinou volně prodejné a liší se názvem, obsahem účinné látky v jednotlivé tabletě (tobolce, sáčku atd.), velikostí balení a hlavně cenou. Tyto přípravky často ještě obsahují vitamin C, případně jiné látky působící proti bolesti. Velmi často se používají také přípravky s obsahem ibuprofenu, který působí především na bolesti kloubů, ale také snižuje teplotu a zmírňuje bolest hlavy. Dávkování naleznete v příbalovém letáku.

Kašel, rýma, pálení v krku
Pokud se během chřipky objeví zánět dolních cest dýchacích, je vhodné užívat léky na kašel. Usnadní vykašlávání nebo kašel ztlumí. Rýma není pro chřipku typická, ale velmi často se přidává jako druhotná bakteriální infekce. Na ucpaný nos pomáhají nosní kapky. Velmi oblíbené jsou kombinované přípravky na chřipku s pseudoefedrinem, které uvolňují ucpaný nos, odstraňují tlak v uchu a pálení v krku. Kombinace účinných látek v lécích proti chřipce a nachlazení nabízí komplexní účinek na odstranění všech příznaků chřipky.

Podpůrná léčba
Ke zmírnění příznaků chřipky a také v prevenci lze použít vitaminové preparáty, ať již vitamin C nebo multivitaminové přípravky. Z léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou, podbělem, diviznou, jablečníkem a proskurníkem lékařským, nejčastěji ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí.

Systémové enzymoterapie
V případě systémové enzymoterapie se používají léky, ve kterých je vhodná kombinace enzymů příznivě ovlivňující imunitní systém. Doporučuje se lék užívat v prevenci před chřipkovým onemocněním, nebo podávat jiný preparát v okamžiku, kdy chřipka propukla. Pokud dojde v průběhu chřipky k bakteriální superinfekci, která vyžaduje léčbu antibiotiky, není třeba původní léčbu enzymovým preparátem omezovat – naopak, přípravek zvýší průnik antibiotika do tkáně.

Homeopatie
Při homeopatické léčbě máme rovněž k dispozici homeopatické léky pro prevenci i pro akutní fázi onemocnění. Doporučuje se ale homeopatickou léčbu nekombinovat s používám přípravků klasické medicíny.

Virostatika
Virostatika jsou léky působící přímo proti původci, to znamená proti viru. V české republice se jedná o dva registrované léky, kterými jsou Relenza a Tamiflu.

Léky jsou určeny a zdravotní pojišťovnou hrazeny vybraným skupinám pacientů, kteří nebyli proti chřipce očkováni, případně u nich bylo očkování kontraindikováno. Jedná se o například o děti s cystickou fibrózou, onkologickým onemocněním a imunosupresivní léčbou, dospělé pacienty s chronickým srdečním nebo plicním onemocněním a pacienty s nedostatečnou imunitní odpovědí. Lék může být ostatním pacientům předepsán, ale musí ho celý uhradit sami.

Tekutiny
Ještě důležitější, než některý z léků je dostatečný pitný režim. Při horečce potřebujete denně 2 až 4 litry tekutin.

Strava
Strava by měla být spíše kašovitá, nedráždivá, bohatá na vitaminy. Vitaminy, zvláště vitamin C, je možno užívat i jako prevenci. Pokud snášíte mléko, není nic lepšího na noc než sklenice teplého mléka s medem.

Vzhledem k tomu, že mnoho přípravků na chřipku a nachlazení je volně prodejných a také díky reklamě v médiích, která je před očekávanou epidemií vždy velmi intenzivní, přichází mnohdy pacient do lékárny s jasnou představou, co mu pomůže. Přesto je vždy dobré svoji volbu konzultovat s lékárníkem, zejména jedná-li se o lék pro dítě. Tam je důležitý nejen správný výběr léku, ale také volba lékové formy a dávkování odpovídající věku dítěte.

A nakonec, neváhejte s návštěvou svého ošetřujícího lékaře. Ten nejlépe pozná, jestli již nějaká komplikace nastala, nebo jestli ve Vašem případě hrozí. Chřipka rozhodně není banální onemocnění. Zejména tehdy, jestliže horečka přetrvává déle než 5 dnů a začnete vykašlávat větší množství hlenu, hrozí, že došlo k bakteriálnímu zápalu plic, který nasedl na chřipku. Zde je bezpodmínečně nutné po předchozím lékařském vyšetření nasadit antibiotika.

Zdroj: www.ordinace.cz

Staňte se partnery magazínu Kulatý svět, přidejte se k autorům. Kontaktujte naši redakci.

redakce
Články uveřejňované v magazínu Kulatý svět pocházejí ze dvou zdrojů: Články vlastní, redakční, autorské, které píší redaktoři nebo naši partneři pro magazín Kulatý svět. Texty jsou duševním vlastnictvím každého autora, proto je volně publikují kdekoliv dle jejich uvážení. Tyto články jsou označeny tagem Originální článek. Tvůrci článků mohou mít uvedenou svoji charakteristiku v odkazu Autoři. Články převzaté z webových stránek, sociálních sítí apod. Vždy uvádíme autora a zdroj textu.
avatar
  Odebírat  
Upozornit na